אודות

מרכז אחר"ת הוקם בגליל המערבי בשנת 2006 במסגרת עמותת מנור-כברי ובתמיכת קרן גלילאו, במטרה לשנות את דרך הוראת ולמידת הפיזיקה בבתי הספר העל-יסודיים, תוך שינוי מעמדו ותפקידו של המורה.
 
מרכז אחר"ת, אחוות חוקרים רב תרבותית, החל  כשותפות אזורית לעבודות חקר בפיזיקה של ארבעה בתי ספר תיכוניים בגליל המערבי: מנור-כברי ואופק (בתי ספר קיבוציים), השלום (בית ספר מקיף ערבי בשייח' דנון), ואזורי גליל מערבי (בית ספר של מושבי האזור). ב-2012 הוחל בתהליך הצטרפות של בית ספר נוסף: אורט שלומי.

את מרכז אחר"ת יזם והקים משה רייך, מורה לפיזיקה ומתמטיקה, יליד ותושב הגליל המערבי. משה זכה בפרסים רבים על יוזמותיו החינוכיות בתחומי המתמטיקה והפיזיקה, ביניהם: פרס המורה המצטיין לפיזיקה ע"ש עמוס דה שליט, פרס אביטל לעידוד מצוינות בהוראת המתמטיקה, ופרס המורה היזם של קרן רקנאטי-צ'ייס-רש"י.
 
כיום פועל המרכז לטיפוח החקר בפיזיקה, במתמטיקה ובמדעים בחינוך העל יסודי בגליל המערבי ובאזורי פריפריה נוספים. המרכז ממזג שאיפה למצוינות עם תהליכים חינוכיים ערכיים, מחזק את לימודי הפיזיקה והחקר בבתי הספר, ומכשיר מורים ומנחים להוראה בדרך החקר. הצלחתו של מודל אחר"ת הביאה עוד אזורי פריפריה לבקש ליישמו, וכיום הולכים ומוקמים ברחבי הארץ מרכזים נוספים על פי מודל זה, בהדרכתנו ובהובלתנו:
 

  • במרכז הגליל - כסרא-סמיע, מעלות-תרשיחא וסאסא
  • בגליל העליון המזרחי - תל חי
  • בגלבוע, עמקי הצפון
  • בנגב - ירוחם

הקישור למטה הוא להרצאתו המרתקת של ד"ר יוסף שפירא בכנס IBM בנושא: "פיסיקה במערכת החינוך- פער ניתן לגישור? מה שרואים מכאן לא רואים משם." בהרצאתו מתייחס ד"ר שפירא בהרחבה למרכז אחר"ת (הקטע בסרטון דקות 39 -42 בסרטון)- http://www.youtube.com/watch?v=xIZMHIMh3m0&feature=youtu.be