בית חינוך אופק

צינור רובן

עבודת החקר עסקה בחקר צינור רובן. צינור רובן הוא צינור מתכתי הסגור מצידו האחד ע"י דופן קשיחה, ומצדו השני ע"י ממברנה גמישה שתפקידה למנוע יציאת גז מהצינור. הצינור מוזן בגז דליק, ולכל אורכו יש חורים במרווחים אחידים המאפשרים יציאת גז שבוער בלהבות אחידות. כאשר מעמידים מול הצד עם הממברנה הגמישה רמקול, ניתן ליצור גלי קול הנעים לאורך הצינור. בתדרים מסוימים יווצרו גלי קול עומדים בצינור, הלהבות יהיו בגבהים משתנים, ויצרו תבנית מחזורית בהתאם למספר אורכי הגל העומד בצינור. העבודה כללה לימוד נושא הגלים, גלי קול וגלים עומדים.

מטוטלת כאוטית

התחלנו בנושא של השפעת גלי קול על מים  (brusspup, 2013)
משם התחלנו להתעניין בנושא הסנכרון והתחלנו לחפש נושא מורכב  תוך זמן קצר נתקלנו במטוטלת כאוטית.
המטוטלת הכאוטית נראתה מעניינת מאוד, וקשורה בצורה עקיפה, לנושא הסנכרון לכן התחלנו לקרוא מאמרים ולראות סרטונים לגבי המטוטלת. העובדה שהמערכת בלתי ניתנת לחיזוי סקרנה אותנו מאוד.

מהירות הקול

מבוא:  מהירות הקול תלויה בגורמים שונים, כשאחד הבולטים בהם היא טמפרטורת התווך. הפרשי טמפרטורה קטנים יחסית, גורמים לשינויים משמעותיים במהירות הקול. לדוגמא: ב-13 מעלות צלזיוס המהירות היא כ-340 מטר לשניה, ובטמפרטורה של של 31 מעלות צלזיוס המהירות היא של כ-350 מטר לשניה. עבודה זו מנסה לחקור לעומק את הקשר שבין הטמפרטורה למהירות הקול.

הרטבה חשמלית

מבוא:  הרטבה חשמלית היא תופעה פיזיקלית בה ניתן לשנות צורת טיפות מים המונחות על פני משטח באמצעות מתח חשמלי. בהשפעת מתח זה, הטיפות משנות את מצבן ממצב "כדורי" למצב "שטוח". תופעה זו זוכה להתעניינות רבה בשנים האחרונות בזכות יישומים חדשים שנמצאו לה. במיוחד היישום לנייר אלקטרוני: משטח תצוגה דקיק וגמיש להצגת וידאו וטקסט.

חקר הזרועות בגלקסיות ספירליות

מבוא: גלקסיות ספירליות (וביניהן גלקסיית שביל החלב) הן אחד משלושת הסוגים העיקריים של גלקסיות כפי שסיווג אותן אדווין האבל בשנת 1936.

חקירת מודל יעקובי להערכת ריכוזי בנות הראדון

מבוא:  גז הראדון ידוע כגורם מספר שתיים אחרי עישון לתחלואה בסרטן הראות. מדידת רמות הקרינה מגז הראדון בחדרים מבטון היא בעלת חשיבות גבוהה. בנוסף, ידוע שדווקא בנות-הראדון (עופרת, פולוניום וביסמוט) בצורתן המקושרת לאירוסולים הם גורמי הסיכון המרכזיים לתחלואה. בעבודה זו, מדדנו קרינת אלפא ממקורות שונים. כמו כן, הצלחנו לאשש את מודל יעקבי והשתמשנו בו לצורך הערכת מקדם הדעיכה של גז הראדון.

תעופת חרקים

מבוא:  קיימת פליאה רבה בכך שגופים הכבדים מהאוויר, מסוגלים לעוף מבלי ליפול חזרה לקרקע. ישנן מספר דרכים בהן גופים כאלה מחזיקים את עצמם באוויר. החל ממסוקים, מטוסים, עפיפונים וצלחות מעופפות, ועד לפתרונות יצירתיים בעולם החי והצומח כמו: ציפורים, עטלפים, חרקים, זרעים ועוד. בעבודה זו נבדוק יכולות ופתרונות תעופתיים אצל מספר חרקים שונים. וננסה למצוא מאפיינים דומים ושונים ביניהם. הדגש הוא במציאת החוקיות הפיזיקלית העומדת מאחרוי יכולות טיסה אלה.

אפקט מפמבה (Mpemba Effect)

מבוא:  אפקט מפמבה הוא תופעה מפתיעה, שכאשר מקררים שני כלים זהים המכילים אותה כמות מים, המים החמים יקפאו במקרים מסוימים לפני הקרים. לתופעה זו ישנם מספר איזכורים לאורך ההיסטוריה, החל ב"מטאורולוגיה" (Meteorology) של אריסטו, ב- Opus Majus של רוג'ר בייקון ואצל הוגים נוספים כמו קלגט, פרנסיס בייקון ורנה דקרט. למרות זאת, את התופעה תיאר לראשונה באופן ברור תלמיד תיכון מטנזניה בשם ארסטו מפמבה.

עקרונות פיזיקליים מרכזיים:

בום על-קולי של שוט

מבוא:  שוט הבקר, משמש להכוונה ודירבון בעלי חיים. כאשר משתמשים בו, הוא יוצר קול נפץ חזק, שיש הטוענים כי הוא נוצר בעקבות כך שקצה השוט עובר את מהירות הקול ויוצר בום על-קולי.

עקרונות פיזיקליים מרכזיים:

עמודים

Subscribe to RSS - בית חינוך אופק